News & Trending Shopping & Deals News

10 Snacks You Could Buy for $1 or Less in the '90s

Do you remember these tasty '90s snacks?

confectionery for sale
Updated July 2, 2025
Fact check checkmark icon Fact checked

Growing up in the '90s was a lot different than it is today. There were no cell phones, kids played outside, and groceries cost a lot less. In fact, there were several snacks available for less than $1. Some of those have been discontinued, but others are still on the market today.

Here are some of the cheapest snacks from a time when it felt easier to save money shopping for snacks — and everything else.

Editor's note: Price and availability are subject to change and may vary by location.

Get a protection plan on all your appliances

Did you know if your air conditioner stops working, your homeowner’s insurance won’t cover it? Same with plumbing, electrical issues, appliances, and more.

Whether or not you’re a new homeowner, a home warranty from Choice Home Warranty could pick up the slack where insurance falls short and protect you against surprise expenses. If a covered system in your home breaks, you can call their hotline 24/7 to get it repaired.

For a limited time, you can get your first month free with a Single Payment home warranty plan.

Get a free quote

Oatmeal Cream Pie

Courtesy of Amazon oatmeal cream pie

Price: $0.25

Price: $2.68 (Walmart)

Oatmeal Cream Pies are still a Little Debbie favorite, and they aren't that expensive — though they aren't very healthy, either. You can grab a 12-pack of these cookies for $2.68 today. That brings the cost per cookie to just less than $0.21.

In the '90s, you could grab a single cookie for $0.25. You might be wondering why Oatmeal Cream Pies cost more in the '90s, but the single cookies back then were significantly larger, so you got way more bang for your buck (or quarter of a buck) back in the day.

Now & Later

Courtesy of Walmart now later taffy chew

Price: $0.25

Price: $27.98 (Walmart)

Now & Later candies are still sold in stores, and what's really shocking is that you can still grab these chewy candies for the same price they sold for in the '90s. At only $0.25, the price is hard to beat. But you might need to shop around to get that bargain.

Some Now & Later candies today sell for much more. You are unlikely to find a store selling a single Now & Later and will probably need to purchase a pack or container full, hence the higher price. A single package could cost you nearly $2.00. The candies are available in single and assorted flavors, and 12 of the original 14 flavors still exist today.

Candy Cigarettes

Courtesy of Walmart candy cigarettes

Price: $0.10

Price: $23.99 (Walmart)

These sugary candy sticks were available to kids of all ages in the '90s, but as you can imagine, they aren't as popular today. Several countries, including Canada, England, and Brazil have banned candy cigarettes altogether. But they are still available for purchase in the U.S.

You can grab a single pack of candy cigarettes today for $0.79, but they are more commonly sold in 24 pack cases. As with most items, you'll likely pay less for bulk orders.

Earn as much as $1K doing simple online tasks

A company called Freecash has compiled all sorts of quick cash tasks from about a dozen advertisers and market research companies thirsty for more data. Freecash has paid out over $13 million to users since 2019, and has over 50,000 five-star reviews on Trustpilot.

Sign up here to see how much you could earn.

Jell-O Pudding Pops

Courtesy of Walmart jell-o pudding pops

Price: $0.17

Price: $4.98 (Walmart)

If you were a kid in the '90s, chances are you remember Jello-Pudding Pops. Sadly, these frozen treats have been discontinued. Originally marketed as a health food in the '80s, these pops sold for about $2 for a pack of 12. That would make each pudding pop slightly less than $0.17. Although now discontinued, the last time these were on the shelves, they were sold for $4.98 per pack.

While you can no longer find Jell-O Pudding Pops in the supermarket, there are plenty of DIY recipes available online.

Shopping pro tip: This month's best deals

Seventyfour/Adobe woman holding blank shopping bags

August is here, and with it comes the final stretch of summer. It’s a great time to soak up the season and scoop up hot deals before they fade. Look for savings on:

  • Travel and getaway must-haves
  • Back-to-school basics
  • Clearance swimwear and warm-weather styles
  • For grocery savings, grab peak-season produce, like tomatoes, cucumbers, melons, and berries

As retailers shift their focus to fall, August is the last chance to snag summer essentials at unbeatable prices. Shop smart now before the season (and the savings) slip away.

Gushers

Courtesy of Walmart fruit gushers

Price: $0.37

Price: $2.97

You know Gushers, the fruity gummy snacks with a bursting, juicy center. You can still buy these today, and the cost hasn't changed too much since these snacks were introduced during the '90's. 

Packs of six sold back then for $2.19, which equals about $0.37 per individual pack. Today, a six-pack of Gushers still costs under $3.

Hi-C

Courtesy of Walmart hi-c orange

Price: $0.40

Price: $2.44 (Walmart)

Hi-C was a go-to drink back in the '90s. With its clever packaging and sweet taste, it was a favorite among children. And the low cost made it a favorite for many parents. You could find cans of the flavored drink for only $0.40.

Hi-C is still available, but the drink has been through several changes, including the discontinuation of the popular Ghotbusters-inspired Ecto Cooler. However, Hi-C fans can still grab current varieties at a great price. Eight packs commonly sell for between $2 and $3.

Mello Yellow

Courtesy of Walmart mello yello citrus soda

Price: $0.33

Price: $18.49 (Walmart)

Can you remember buying glass bottles of soda for less than $1? Well, one Reddit member recalls buying three of them for around that price. Glass-bottled soft drinks are not as popular today, but they are still around. You've probably seen glass Coca-Cola bottles for sale in supermarkets.

Mello Yellow no longer comes in glass bottles, but you can still enjoy this citrus-flavored soda in a variety of sizes. But purchasing a single soda will cost you around $2 or $3. To save some money, you can purchase a 12-pack of cans for $18.49, reducing the cost to just $1.54 per soda.

Bubble Gum

Courtesy of Walmart bubble gum

Price: $0.05

Price: $3.00 (Five Below)

When thinking of the '90s, it's hard not to recall the fun varieties of bubble gum on the market. While many gum varieties have shifted to sugar-free today, the '90s were a time of sugar, sugar, and more sugar.

You probably remember Ouch! Bubble Gum, the cool gum packaged like band-aids, complete in a metal tin. And then there was Fruit Stripe Gum, which some recall as the zebra gum due to the iconic zebra on the packaging. 

Bazooka was another favorite, and you could grab a piece for only $0.05. Packages of gum today often sell for $2 or more.

Get instant access to hundreds of discounts

Over 50? Join AARP today— because if you’re not a member you could be missing out on huge perks like discounts on travel, dining, and even prescriptions.

Get 25% off membership — just $15 for your first year with auto-renewal — and a free gift if you join today.

Become an AARP member now

Quick tips: How to save on your grocery bill

Vadim/Adobe woman besides trolley with monthly grocery

Grocery shopping doesn't have to break the bank when you use the right strategies. Here are three quick tips for reducing food expenses:

  • Buy store brands instead of name brands whenever possible.
  • Always make sure to compare unit prices, not just sticker prices.
  • Join your store's loyalty program so you don’t miss out on member discounts.

Even though something like choosing coupons in your grocery store app can feel like an annoying task, the savings can really add up.

Doritos Nacho Cheese

Courtesy of Walmart doritos nacho

Price: $0.75

Price: $4.48 (Walmart)

Nacho Cheese Doritos are still around today, but they've more than doubled in price. Back in the '90s, you could purchase a small bag for only $0.75, but you'll pay $1.63 or more today. Meanwhile, a standard size bag today will cost you over $4. 

While that might seem like a big price increase, it's actually a steal when you adjust for inflation. After all, 1990 was more than 30 years ago.

Get instant access to hundreds of discounts

Over 50? Join AARP today— because if you’re not a member you could be missing out on huge perks like discounts on travel, dining, and even prescriptions.

Get 25% off membership — just $15 for your first year with auto-renewal — and a free gift if you join today.

Become an AARP member now

Coca-Cola

Courtesy of Walmart coca-cola

Price: $1.00

Price: $2.74 (Walmart)

Twenty years ago, you could grab a two-liter of Coca-Cola for only $1. It's nearly impossible to find even a 16 oz. of Coca-Cola today for that price. Unless you opt for a six-pack of soda, you can expect to pay more than $2 for an individual-sized bottle.

Surprisingly, you might pay less if you go with the larger two-liter bottle. While you won't get away with paying $1, you can sometimes find these Coca-Cola bottles for just less than $2.

The cost of a Coca-Cola can vary significantly depending on whether you are buying a bottle, drinking a can at home, or ordering a soda with dinner at your favorite restaurant. This is important to keep in mind if you plan to eat out more often.

Bottom line

beats/Adobe candies and pretzels in bowls on table

Inflation has caused many people to struggle with grocery costs. As this list shows, some prices have increased significantly in the past few decades, but surprisingly, others haven't increased much at all.

Whether you want to shop for your favorite '90s snacks or make your own versions of the discontinued treats, comparing prices before you go to the store could help you save money on groceries.

Lucrative, Flat-Rate Cash Rewards
5.0
info

Wells Fargo Active Cash® Card

Current Offer

$200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months

Annual Fee

$0

Rewards Rate

Earn unlimited 2% cash rewards on purchases

Benefits and Drawbacks
Card Details


Must-Read Buzz

Financebuzz logo

Thanks for subscribing!

Please check your email to confirm your subscription.