News & Trending Shopping & Deals News

13 Dollar Store Pantry Items That Are Surprisingly Worth It

Paying less for groceries? That's a no-brainer in this economy.

senior woman purchasing at grocery shop
Updated May 22, 2025
Fact checked

If you're looking to save money on groceries, the easiest way is to buy food items that are affordable. Luckily, buying cheaper doesn't mean giving up quality. If you go to a dollar store, you can find surprisingly high-quality items at a great price.

From spices to baking supplies, here are the 14 pantry items that are worth buying at the dollar store.

Editor's note: Prices and availability are subject to change and may vary by location.

Earn cash back on everyday purchases with this rare account

Want to earn cash back on your everyday purchases without using a credit card? With the Discover®️ Cashback Debit Checking account (member FDIC), you can earn 1% cash back on up to $3,000 in debit card purchases each month!1

With no credit check to apply and no monthly fees to worry about, you can earn nearly passive income on purchases you’re making anyway — up to an extra $360 a year!

This rare checking account has other great perks too, like access to your paycheck up to 2 days early with Early Pay, no minimum deposit or monthly balance requirements, over 60K fee-free ATMs, and the ability to add cash to your account at Walmart stores nationwide.

Don’t leave money on the table — it only takes minutes to apply and it won’t impact your credit score.

Apply for a Discover Cashback Checking account today

Nature's House Creamy Peanut Butter

Courtesy of Dollar Tree natures house creamy peanut butter

Price: $1.25

Peanut butter is a staple in nearly every American household. Everyone from kids to adults loves it, and it's a budget-friendly filling for sandwiches and a spread for bananas. But the cost seems to be increasing year after year. Luckily, at the Dollar Store, you can get 10 ounces of peanut butter for a price that still seems reasonable.

Tajin Fruit Seasoning with Lime

Courtesy of Dollar Tree tajin fruit seasoning with lime

Price: $1.25

Does summer have you craving margaritas? Mango with a little kick? Tajin is a favorite seasoning of those who love to cook Mexican-inspired dishes. Make every dollar count when you buy your Tajin at the dollar store instead of paying about $3.50 for a small spice jar at most stores.

Hungry Jack Complete Original Pancake Mix

Courtesy of Dollar Tree hungry jack complete original pancake mix

Price: $1.25

Want to always have a short-order breakfast on hand? Stock up on this pancake mix from Hungry Jack, which makes diner-worthy breakfasts quick and easy. You could pay upwards of $10 to $15 for a pancake meal at your favorite restaurant, or you could spend less than $2 for a DT mix that will last you several weekends.

Get a protection plan on all your appliances

Did you know if your air conditioner stops working, your homeowner’s insurance won’t cover it? Same with plumbing, electrical issues, appliances, and more.

Whether or not you’re a new homeowner, a home warranty from Choice Home Warranty could pick up the slack where insurance falls short and protect you against surprise expenses. If a covered system in your home breaks, you can call their hotline 24/7 to get it repaired.

For a limited time, you can get your first month free with a Single Payment home warranty plan.

Get a free quote

Caputo Potato Gnocchi

Courtesy of Dollar Tree caputo potato gnocchi

Price: $1.25

If you've ever tried to make gnocchi from scratch, you know it's an exercise in both skill and patience. That's why it's easier just to buy it.

But who wants to pay Italian restaurant prices every time they crave a creamy plate of gnocchi? Instead, you can pick up this package for less than $2 at Dollar Tree.

Shopping pro tip: This month's best deals

alfons/Adobe woman paying contactless credit card

May brings both warmer weather and major sales with the combo of Mother's Day (May 11) and Memorial Day (May 26). Here are some of the best deals to watch for:

  • Mattresses, furniture, and large appliances
  • Spring clothing clearance
  • Garden plants and outdoor furniture
  • For grocery savings, consider seasonal produce like strawberries, artichokes, and cherries.

Retailers are already prepping for summer while you're just enjoying spring, making May perfect to save money at your favorite retailers.

Golden Chef Vegetable Oil

Courtesy of Dollar Tree golden chef vegetable oil

Price $1.25

Vegetable oil, like many other items, has become more expensive in the last few years. You'll pay nearly $3 for a 16-ounce bottle at many big-box stores. That adds up over time, especially if you cook most of your meals at home. Save money at the dollar store and add this pantry essential to your cart on your next visit.

Hunt's Tomato Ketchup

Courtesy of Dollar Tree hunts tomato ketchup

Price: $1.25

Some people are fiercely loyal to their ketchup brands, and this one may not be for them. But, if you're willing to abandon the other big H-name in the ketchup world, then you'll be delighted to know you can get a 14-ounce bottle of Hunt's Tomato Ketchup for just $1.25 at the Dollar Tree.

Crider Deluxe Canned White Chicken in Water

Courtesy of Dollar Tree crider deluxe canned white chicken in water

Price: $1.25

When you're craving chicken salad, having a can of chicken in the pantry is the best way to get your fix immediately. Stock up on canned chicken next time you're at the dollar store, where you can find it for just $1.25. For reference, Amazon sells the same brand, but charges $20 for a 5-pack.

Libby's Chunk Pineapple in Light Syrup

Courtesy of Dollar Tree libbys chunk pineapple in light syrup

Price: $1.25

If you're a big baker, then you know that a can of chunk pineapple comes in surprisingly handy. From hummingbird cake to pineapple upside-down cake, you can make all sorts of delicious sweets with a can of pineapple. When you find these sweet cans for $1.25 at the Dollar Store, stock up.

Alert: Americans lost billions to identity theft and fraud

According to the FTC, Americans lost over $10 billion to fraud and identity theft in 2023. Before your next online purchase, safeguard your data with all-in-one identity theft protection services from Aura.

Starting at just $9 per month, access Aura's Dark Web monitoring that scours data breaches for your sensitive personal data including Social Security numbers (SSN), Medicare information, and phone numbers.

Save up to 68% when you sign up today.

Pillsbury Traditional Yellow Cake Mix

Courtesy of Dollar Tree pillsbury traditional yellow cake mix

Price: $1.25

It's always a good idea to have a box of cake mix on hand; after all, you never know when a celebratory occasion or a birthday might pop up. If you buy your cake mix at Dollar Tree, you'll pay just over a dollar per box. Add some oil and an egg, and you have a bakery-worthy confection.

Quick tips: How to save on your grocery bill

pawczar/Adobe woman buying fruits at grocery store

Grocery shopping doesn't have to break the bank when you use the right strategies. Here are three quick tips for reducing food expenses:

  • Buy store brands instead of name brands whenever possible.
  • Always make sure to compare unit prices, not just sticker prices.
  • Join your store's loyalty program so you don’t miss out on member discounts.

Even though something like choosing coupons in your grocery store app can feel like an annoying task, the savings can really add up.

Omega Long Grain White Rice

Courtesy of Dollar Tree omega long grain white rice

Price: $1.25

Rice is a great budget-friendly food that you can use to add filling to everything from stuffed peppers to tacos. It's almost always affordable, but if you can find it at the dollar store, you can save even more. Dollar Tree sells a two-pound bag that's worth adding to your basket.

Brunswick Tuna Salad with Crackers

Courtesy of Dollar Tree brunswick tuna salad with crackers

Price: $1.25

If you need a quick lunch to keep on hand, there's nothing better than these tuna salad kits. They'll run you over $2 at some grocery stores and big box stores, but at the dollar store, they'll only cost you less and taste just as good. Redditor sanababesh claimed, "Certified banger right there."

Kraft Mac & Cheese

Courtesy of Dollar Tree kraft mac and cheese

Price: $1.25

Whether you have kids or grandkids around the house, mac and cheese is probably a staple. And, if those kids are picky, they might insist on Kraft. Luckily, the dollar store has name-brand Kraft Mac & Cheese for just $1.25, and, even better, it's the thick and creamy style.

Eat Regal Ready To Eat Brown Rice with Quinoa

Courtesy of Dollar Tree eat regal ready to eat brown rice with quinoa

Price: $1.25

You might expect the dollar store to have pantry items like rice and pasta, but you might be surprised to know you can also save money on superfoods like quinoa. Even better, this one is an easy meal ready in less than 2 minutes using your microwave (no need for special bowls, it cooks directly in the pack), all for just over a dollar.

Bottom line

J. Michael Jones/Adobe dollar tree store

When it comes time to make a plan to help your household withstand economic downturns, it helps to shop at dollar stores.

There are other ways to reduce your monthly food bill, like choosing ingredients that get the most bang for your buck, meal planning, and shopping at various stores to find the best deals.

Lucrative, Flat-Rate Cash Rewards

5.0
info

Wells Fargo Active Cash® Card

Current Offer

$200 cash rewards bonus after spending $500 in purchases in the first 3 months

Annual Fee

$0

Rewards Rate

Earn unlimited 2% cash rewards on purchases

Benefits and Drawbacks
Card Details


Financebuzz logo

Thanks for subscribing!

Please check your email to confirm your subscription.